Is it cheaper to buy bagels by the dozen rather than singly? (1) A single bagel costs 30 cents. (2) a dozen bagel cost ten times as much as a single bagel.

A    If statement 1 alone is sufficient to answer the question, but statement 2 alone is not sufficient

B    If statement 2 alone is sufficient to answer the question, but statement 1 alone is not sufficient

C    If both statements together are needed to answer the question, but neither statement alone is sufficient

D    If either statement by itself is sufficient to answer the question

Solution

Correct Answer: Option C

Practice More Questions on Our App!

Download our app for free and access thousands of MCQ questions with detailed solutions