Correct Answer: Option B
real selling price of 1 orange is = 216/12=18 tk price of 5 oranges= 5x18=90 tk mini paid for 5 oranges=100 tk so,she paid = (100-90)tk =10 tk extra
Download our app for free and access thousands of MCQ questions with detailed solutions