The cost of two pens and five pencils is Rs 240 and the cost of two pencils and four pens is Rs 336 then what is the cost of one pen and two pencils?
Correct Answer: Option C
Let the cost of one pen and one pencil be Rs a andb respectively.
So according to question, 2a + 5b = 240 ….(1)
And, 4a + 2b = 336 …(2)
On solving these two Equations we will get, a = 75 and b = 18
So, a + 2b
= 75 + 2 × 18
= Rs 111
Download our app for free and access thousands of MCQ questions with detailed solutions