If 3 apples cost 19 cents, how many apples can be purchased for $ 52?

A    15

B    19

C    22

D    24

Solution

Correct Answer: Option D

 

19 cents

or, $0.19 for 3 apples

then, $1.52 for 3 * 1.52 / 0.19 apples

                        = 24 apples

 

Practice More Questions on Our App!

Download our app for free and access thousands of MCQ questions with detailed solutions