Janata, Sonali & Agrani Bank Recruitment 2008 (99 টি প্রশ্ন )
 

Now. Sakib Al Hasan Bangladeshi players got highest number of wickets in the Test Cricket.

 


6-4x≤14

or, -4x≤14 - 6

or, -4x≤ 8

or, -8 ≤ 4x

or, -8/4 ≤ x

or, -2 ≤ x

or, x ≥ -2


 

The no. of ways = (6C3)(4C2)= 6(5)(4)/3(2)(1) *  4(3)/2(1)

                 =20*6=120

 

 

Total mark of first 15 students = 15 * 10 = 150

Total mark of first 10 students = 15 * 10 = 150

 

Total mark of 25 students = 150 + 150 = 300

Average = 300 / 25 = 12

 

 

By law of Right angle triangle,

we can find oiut the distance of AC and CE. Thus, the entire distance from A to E.

Now,

AC = √(AB2 + CB2) = √(82 + 62) = √(64 + 36) = √(100) = 10

Again, CE = √(CD2 + DE2) = √(162 + 122) = √( 256+ 144) = √(400) = 20

Thus,

AE = AC+ CE = 10 + 20 = 30 miles

 

 

Let his salary in 1999 be x.

In 2000, his salary increased into= 1.2x

In, 2001, his salary increased into= 1.2 * 1.2x

                                                    = 1.44x

Now,

1.44x = 26640 tk

or, x = 26640/1.44 tk

        = 18,500 tk

 

Given, b + a = x

or, a + b = x
and, a - b = y

Now,

a2-b2 = (a+b)(a-b)

         = xy


 

(M + 2M + 3 + 3M - 5 + 5M + 1) / 4 = 63

or, (11M - 1) = 63 * 4

or, 11M = 252 + 1

or, 11M = 253

or, M = 253 / 11

or, M = 23

 

ফ্রিতে ২ লাখ প্রশ্নের টপিক, সাব-টপিক ভিত্তিক ও ১০০০+ জব শুলুশন্স বিস্তারিতে ব্যাখ্যাসহ পড়তে ও আপনার পড়ার ট্র্যাকিং রাখতে সাইটে লগইন করুন।

লগইন করুন
 

Let total price be p.

10/100P = 110

or, p = 110*100/10

        = 1100

Now,

1100 - 110 = 990

 

 

(√7+√7)2

= (2*√7)2

= (4 * 7)

= 28

 

 

On Daily Basis, Annual cost will be = (500 * 365) taka

                               = 182500 taka

On monthly basis,

Annual cost will be = (10000 * 12) taka

                               = 120000 taka

Total save = (182500 - 120000) taka

                 = 62,500 taka

 

(-1)2-(-1)3

= 1 - (-1)

= 1 + 1

= 2


 

Total of 7 numbers = 12x7 = 84 Total of 6 numbers = 11x6 = 66

Discarded number = 18

 

 

19 cents

or, $0.19 for 3 apples

then, $1.52 for 3 * 1.52 / 0.19 apples

                        = 24 apples

 

 

Profit from first transaction = 2000 * 7% = 2000 * 7/100 = 140 tk

Profit from second transaction = 5000 * 6% = 5000 * 6/100 = 300 tk

So, Total pofit = 140 + 300 tk = 440 tk

 

 

1 yard = 3 feet

Thus, Length of the field = 12 feet

                               = 4 yard

Width of the field = 42 feet

                             = 42/3 yard

                             = 14 yard

Now, Total length of the fence = (2*4) + (2*14) yards

                                         &nbs 


replicate-নকল করা
understand-উপলব্ধি করা
rebuke-তিরস্কার করা
ennuciate-উচ্চারণ করা
motivate -অনুপ্রাণিত করা
 copy -নকল করা

ফ্রিতে ২ লাখ প্রশ্নের টপিক, সাব-টপিক ভিত্তিক ও ১০০০+ জব শুলুশন্স বিস্তারিতে ব্যাখ্যাসহ পড়তে ও আপনার পড়ার ট্র্যাকিং রাখতে সাইটে লগইন করুন।

লগইন করুন





Abandon ( পরিত্যাগ করা ) - support ( সমর্থন করা ) .




ফ্রিতে ২ লাখ প্রশ্নের টপিক, সাব-টপিক ভিত্তিক ও ১০০০+ জব শুলুশন্স বিস্তারিতে ব্যাখ্যাসহ পড়তে ও আপনার পড়ার ট্র্যাকিং রাখতে সাইটে লগইন করুন।

লগইন করুন

সঠিক উত্তর: 0 | ভুল উত্তর: 0