Correct Answer: Option C
buying price of 12 apple is 10 tk
buying price of 1 apple is 10/12 tk
selling price of 10 apple is 12 tk selling price of 1 apple is 12/10 tk :. profit= (12/10 - 10/12) tk =11/30
in 5/6 tk there is profit of 11/30 tk in 1 tk there is profit of 11 x 6 /30 x 5 tk in 100 tk there is profit of 11 x100x6/30 tk=44 tk
Download our app for free and access thousands of MCQ questions with detailed solutions